wtorek, 28 czerwca 2016

Cellulit

Mamy już lato, pogoda na dworze sprzyja skąpym ubraniom, ale wiele kobiet nie lubi odsłaniać swojego ciała ponieważ wygląda nieestetycznie przez cellulit


Co to jest cellulit ?

Jest to zamiana w ukształtowaniu skóry, powstawanie nieregularnych zgrubień, często nazywana jest "pomarańczową skórka" i przypomina ją wyglądem. Cellulit dotyka głównie kobiet i jest to powszechne zjawisko.
Cellulit jest związany  z miejscowym gromadzeniem tłuszczu i wody. Z punktu widzenia medycznego jest to nieprawidłowość, dotycząca tkanki podskórnej ( patologia zmiany struktury tkanki tłuszczowej i łącznej oraz upośledzenie mikrokrążenia. Cellulit związany jest z obrzękami międzytkankowymi oraz zwłóknieniami co prowadzi do zmian wyglądu oraz struktury skóry. Zwiotczenie skóry, obrzmienie naskórka, poszerzenie porów, pojawienie się zagłębień co jest następstwem nieregularnego napięcia to wszystko tworzy cellulit
Cellulit ma kilka stopni nasilenia
Stopień I
Cellulit  nie jest widoczny w pozycji leżącej bądź stojącej, zmiany te są widoczne dopiero po uszczypnięciu lub przy skurczu mięśnia.
Stopień II

Cellulit nie jest aż tak zauważalny  w pozycji leżącej, lecz w pozycji stojącej jest on już zauważalny.
Stopień III

Cellulit  jest  zauważalny  zarówno w pozycji leżącej jak i pozycji stojącej.
Cellulit jest związany w największym stopniu z genetyką oraz hormonami, dużą role odgrywają hormony płciowe (estrogeny). Gdy poziom tego hormonu u kobiet jest wysoki to zauważamy nasilenie cellulitu, stan taki może mieć w czasie ciąży oraz w czasie stosowania terapii hormonalnej. Cellulit głównie występuje w okolicy pośladkowo-udowej (gromadzenie tkanki tłuszczowej jest zależne od estrogenu). Na cellulit ma wpływ również masa i skład ciała (chodź nie zawsze ilość tkanki tłuszczowej ma wpływ na stopień cellulitu.

Najbardziej narażone na występowanie cellulitu są kobiety i to wszystkie. Pierwszym okresem kiedy takie zmiany możemy zauważyć to okres dojrzewania. Cellulit u mężczyzn to rzadkość i śwaidczy o zaburzeniach hormonalnych (niedobór androgenów i nadmiar estrogenów).

Głównym czynnikiem występowania cellulitu jest wysoki poziom estrogenu (w czasie ciąży, oraz zawieranie środków hormonalnych). Czynnikiem kolejnym są związki estrogenowe zawarte w żywności.

Inne czynniki, które mogą powodować cellulit:

  • kortyzol,
  • katecholaminy,
  • prolaktyna
  • insulina.

Cellulit to bardzo uporczywy problem wielu kobiet. Za występowanie są odpowiedzialne czynniki hormonalne, ale ma znacznie również tryb życia, aktywność fizyczna, alkohol, nikotyna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz